pet., 29. ožujak 2024.

Ciljevi Udruge

Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest utemeljena je kao nevladina neprofitna organizacija. Djeluje samostalno prema odrednicama svojeg Statuta, odlukama Skupštine HUAB-a te u skladu s Poveljama Svjetske udruge za Alzheimerovu bolest i Europske udruge za Alzheimerovu bolest.

huab-3.jpg

Sukladno novim propisnima koji reguliraju rad udruga (Narodne novine broj 74/14), Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest je 23. rujna 2015 na svojoj Skupštini na temelju članka 13. Zakona o udrugama usvojila novi Statut Udruge i izabrala članove njezinih tijela. Novi Statut Udruge znatno je poširio mogućnosti djelovanja Udruge. U njemiu se uz ostalo ističe:

Udruga je osnovana u cilju promicanja, razvitka i unaprjeđenja skrbi o oboljelima od Alzheimerove bolesti i drugih demencija (u daljnjem tekstu: AB), pružanja psihosocijalne pomoći članovima njihovih obitelji – neformalnim njegovateljima te edukaciji svih osoba uključenih u skrb i njegu oboljelih osoba.

Cilj osnivanja Udruge je da postane koordinacijski i informacijski centar svih zainteresiranih (pravnih i fizičkih) osoba za rješavanje problema nastalih uslijed Alzheimerove bolesti i drugih demencija.

Ciljevi Udruge su:

• Poticanje razvoja i poboljšanje postojeće skrbi (medicinske, socijalne, pravne i dr.) za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti.
  • Osnivanje raznih oblika pomoći i skrbi za osobe s AB.
  • Unaprjeđenje i osnivanje izvaninstitucionalnog oblika skrbi za osobe s AB.
  • Pomaganje osobama s AB u rješavanju socijalno – zdravstvene zaštite, u rješavanju ostvarivanja i korištenja zakonskih prava organiziranjem savjetovališnog rada.
  • Pomaganje članovima obitelji oboljelih u rješavanju zdravstvenih, socijalnih, pravnih i drugih problema te ostvarivanja službenog statusa njegovatelja.
  • Pružanje psihosocijalne potpore članovima obitelji oboljelih – neformalnih njegovatelja.
  • Okupljanje i poticanje članova obitelji oboljelih, profesionalnih zdravstvenih i socijalnih radnika, građana i javnost na izvršavanju aktivnosti u korist osoba s AB.
  • Informiranje obitelji osoba s AB o pravima i mogućnostima zbrinjavanja i zaštite svojih članova.
  • Edukacija članova obitelji, profesionalnih njegovatelja, medicinskih sestara i liječnika, ostalih zdravstvenih i socijalnih radnika, studenata i učenika srodnih fakulteta i škola.
  • Edukacija šire javnosti kao i liječnika primarne zdravstvene zaštite o što ranijem prepoznavanju promjena u ponašanju u cilju otkrivanja AB u početnoj fazi.
  • Senzibilizaciju javnosti za probleme osoba oboljelih od AB i njihovih njegovatelja.
  • Destigmatizacija osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.

Udruga u ostvarivanju svojih ciljeva:

• Surađuje s nadležnim državnim tijelima, lokalnom upravom i samoupravom, sa stručnim službama, fondovima, tvrtkama, ustanovama i ostalim udrugama.
  • Prikuplja, obrađuje i objavljuje materijale o problematici osoba s AB.
  • Sudjeluje u radu stručnih skupova koje organiziraju druge organizacije, formira radne skupine za unaprjeđivanje pojedinih aktivnosti.
  • Udruga organizira grupna i individualna savjetovanja s članovima obitelji osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti.

Zbog posebnih interesa Udruga može osnovati klubove, poludnevne i dnevne boravke, dom za samostalno stanovanje i dr. Odluku o osnivanju donosi Upravni odbor Udruge.

Udruga zbog posebnih interesa i potreba organizira kulturnu i humanitarnu djelatnost te izdaje prigodne tiskovine i promotivne materijale.